Post navigation

Ekskursioon Kose Valitsuse Varjendisse

Lisatud 07.08.2014

Alates 05.08.2013 lisandus meie aktiivsete tegevuste hulka ekskursioon Kose Valitsuse Varjendisse. Tegemist on tõeliselt ainulaadse ning Nõukogude legende ja ajalugu tutvustava ekskursiooniga, mida meile teadaolevalt ei paku keegi teine Eestis. Ekskursioonile liikumine Kose keskusesse toimub isiklike autodega või kliendi soovil ka tellitud bussiga (meie partner Hansabuss). Kõik ekskursioonid on vaja eelnevalt kokku leppida, soovi korral pakume lisaks transpordile ka teisi kohapealseid lisateenuseid (toitlustus jne…)

KUS: Varjend asub Harju maakonnas, Kosel, endise Kose Kutsekooli nr.40 maa-ala all. Varjendi pindala on 2500m²

 

MILLAL: Varjendi ehitamist alustati 1982.a. ning valmis sai 1983a. Kuni 1991.aaastani oli varjend väga heas korras, tööl oli ametlikult 2 varjendivahti ning kuni 7 töötajat (vähemalt juhis nägi ette nii). 1993.a. leidis tollased kõrgemad asjaomased isikud, et varjendit ei ole vaja enam ülal pidada ning kogu sisustuse vedas eesti sõjavägi minema. Ning edasi järgnes juba vandaalitsemine ja kõikvõimaliku metalli lõhkumine/lahti kangutamine ning äravedu.

 

KELLELE: Varjend rajati sihtotstarbeliselt ENSV kõrgema juhtkonna kaitseks sõjaolukorras. Piisav kaugus, 40 km Tallinnast, pidi tagama turvalisuse ning samas suhteliselt kiire pakkujooksmise võimaluse.

Varjendis olid eraldi sektsioonid ENSV valitsusele ja Ministrite Nõukogule ning EKP Keskkomiteele. Varjendis on 144 ruumi, neist u. 120 ühiselamu toa tüüpi. Kõige eksklusiivsem on EKP Keskkomitee esimehe Karl Vaino tuba, kus ainsana on põrand kaetud tammeparketiga.